אילו סוגי קפסולות קפה קיימים?

כמו בהרבה נושאים בחיים, גם את סוגי קפסולות הקפה ניתן לחלק ל- 3:

החלוקה מבוססת על היחס בין כמות המים לכמות הקפה:

אספרסו (Espresso) -  להכנת אספרסו המכונה תעביר כ- 40-30 מ"ל מים רותחים בלחץ גבוה בקפסולת אספרסו למשך 25-30 שניות. התוצאה תהיה קפה אינטנסיבי עם שכבת קרמה, שרבים נהנים לשתות כך. אומנם אספרסו הוא משקה שעומד בפני עצמו, אולם רבים אחרים מעדיפים להוסיף חלב לקפה שלהם, ואז אספרסו יהיה הבסיס המושלם להכנת משקאות קפה על בסיס חלב.

ריסטרטו (Ristretto)  -  באיטלקית המשמעות של ריסטרטו היא מצומצם. ובהקשר של קפה ריסטרטו הוא גרסה מצומצמת של אספרסו. בכל השוטים של ריסטרטו יש אותה הכמות של קפה, לחץ מים וטמפרטורת מים כמו באספרסו. רק פחות מים. בריסטה יכין זאת על-ידי הזזת הכוס מהמכונה לאחר 15 שניות או באמצעות טחינה דקה יותר של פולי הקפה, כך זמן הבישול יהיה זהה לזה של אספרסו. להכנת ריסטרטו בכיונה ביתית נשתמש באותם סוגי קפסולות שהשתמשנו להכנת אספרסו, אולם כמות המים תהיה רק כחצי מהכמות של המים, כ- 25-15 מ"ל מים. התוצאה - "אספרסו קצר", פחות בכמות, אך עם יותר עושר של טעמים ותחושה יותר מודגשת של קפה. מתאים למי שמעדיף לגימה קצרה של קפה עם נוכחות.

לונגו (Lungo) - למי שחושק ביותר מלגימה מהקפה האהוב עליו, יתאים "אספרסו ארוך". גם להכנת לונגו (אספרסו ארוך) נשתמש באותן קפסולות קפה שהשתמשנו להכנת אספרסו, אולם כמות המים תהיה כפולה, כ- 110-80 מ"ל מים.

 

איך לזהות את סוגי הקפסולות השונים?

מומחי הקפה של קפסולות קפה L’OR  וג'ייקובס יצרו תערובות קפה, שיתאימו יותר להכנת ריסטרטו, אספרסו או לונגו.

  • ניתן לראות זאת על גב האריזה.
  • ניתן לקרוא על כך בדף המוצר.

זוהי המלצת המומחים, אך כפי שהבנת, טכנית ניתן להשתמש באותן קפסולות להכנת שלושת סוגי הקפה, עם כמויות שונות של מים וחלב, לפי טעמך.

 

אילו סוגי קפסולות יתנו יותר אנרגיה?

זה משתנה מאדם לאדם, אך כמובן שזה תלוי ברמת הקפאין.

קפסולות לקפה מפולי רובוסטה יכילו בממוצע יותר קפאין מקפסולות מפולי ערביקה.

ככל שהקפה חזק יותר, תורגש "זריקת אנרגיה" גדולה יותר. בדרך כלל מתייחסים לקפה כחזק, כאשר יש יחס גבוה של קפה בהשוואה למים. הקפה המרוכז ביותר הינו ריסטרטו (Ristretto) 

מתאים להכנת ריסטרטו

 

אולם דווקא מעבר המים בקפסולה ממצה את הקפאין, לכן הכנת קפה לונגו (Lungo) על ידי העברת יותר מים מאשר בהכנת אספרסו, תפיק יותר קפאין מסוגי קפסולות שונים.    

                                                                      

לפניך מגוון סוגי קפסולות, כך שלאורך היום ניתן לעבור בינהם, בהתאם לשעה, לצורך ולמצב הרוח.